Echipa engleză de fotbal "Liverpool" a câștigat în fața portughezilor de la "Porto" în primul meci al sferturilor de finală al Ligii Campionilor.

Întâlnirea a avut loc la Liverpool și s-a încheiat cu scorul de 2:0. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză. Primul gol a fost marcat de mijlocașul Nabi Keita (minutul 5), al doilea gol a fost marcat de către Roberto Firmino (min. 26). Meciul retur  va avea loc pe 17 aprilie la Porto.

În celălalt meci, Tottenham Hotspur s-a dovedit a fi mai puternică decât Manchester City învingând cu scorul de 1:0. Victoria a fost obținută prin golul lui Hong Hong Ming în minutul 78. Meciul retur va avea loc pe 17 aprilie pe stadionul lui City.

Pe 10 aprilie, vor avea loc încă două meciuri din această fază: Manchester United va juca împotriva Barcelonei acasă, iar Juventus o va găzdui Ajax. Finala Ligii Campionilor va avea loc pe 1 iunie la Madrid, pe stadionul Metropolitan.